Žolík


malý kříženec, pes, 12let (narozen 6/2012), KASTROVANÝ, č. mikročipu 941000024685629

Žolík se k nám dostal spolu s 5 dalšími pejsky od majitelky, která již není schopná ze zdravotních důvodů se o pejsky starat.

Žolík je 7 kg velký pejsek. Je to mazel nejvyššího kalibru a malý závisláček. S ostatními pejsky vychází dobře. 

Bohužel Žolík měl při příjmu několik zdravotních problémů. S některými jsme ještě mohli něco dělat, s některými bohužel již ne. Tak tedy: Pejsek má ochrnuté zadní končetiny, není proto schopen chůze, ale pohyblivý je až dost :-) Venku se krásně naučil na psím vozíčku, jak kdyby na něm byl odjakživa. A doma se pohybuje tak, že zadní část těla tahá pod nebo za sebou. S ochrnutím se bohužel také pojí inkontinence - v podstatě mu pořád moč odkapává. Což není sice nic dobrého, na druhou stranu se to dá bez problémů vyřešit plenkou a ideálně také ručním vymačkáváním močového měchýře (to je dobré nejen proto, že pak není spotřeba plenek velká, ale i proto, že se močový měchýř vyprázdní úplně a netvoří se tam bakterie jako když je neustále plný). Se stolicí to bohužel tak snadné není - částečně jde také trus vymáčknout, ale spíše je to o tom, správně načasovat doby venčení, krmení atd. To jsou 2 zásadní problémy, které nezměníme.

A teď informace o tom, co se povedlo vyřešit. Žolík měl velkou anální kýlu, což bylo na první pohled patrné, jelikož u konečníku měl velkou bouli, kde se mu hromadil trus. Anální kýlu má již odoperovanou, dále měl zvětšenou prostatu, takže při operaci kýly byl rovnou vykastrován. Dalšími drobnostmi byly bakterie v moči a svrab v uších - to vše je již minulostí.

S věkem (přeci jen je u nás již 4 roky) se přidaly problémy se srdíčkem, takže v současné době bere 2x denně kombinaci 3 léků.

Ačkoli je péče o takového pejska náročnější a samozřejmě i více finančně náročná, než u zdravého pejska, není nemožná a Žolíkův optimismus a radost ze života Vám tuto péči tisíckrát vrátí. Hledáme pro něj tedy extra hodného a trpělivého pečujícího majitele ideálně s domečkem se zahrádkou, ale může být i byt. Ostatní zvířata (pejsci, kočky) nejsou překážkou, jelikož Žolík je opravdu snášenlivý s každým.

Kontakt pro zájemce - 603 219 149 (Jindřichův Hradec)

Více fotografií naleznete zde.

28. 2. 2022 - Na sonu srdíčka se projevilo hned několik vad, takže mu paní doktorka předepsala 3 léky na srdíčko a 1 na podporu močových cest. Snad ho postaví do latě a bude tady s námi ještě dlouho. 

únor 2022 - Žolíčkovi se na prsní kosti udělala velká boule, samozřejmě jsme navštívili veterináře. Jedná se o reakci tkáně na tlak prsní kosti způsobenou vozíčkem. Žolíkovi se tam tvoří tekutina a vazivová tkáň. Teoreticky by bylo možné operativní odstranění, ale zřejmě by se stejně problém objevil znovu. Navíc při prohlídce se zjistilo, že srdíčko už není co bývalo a tak budeme řešit spíš tento problém. Koncem února žolíka čeká sono srdce a také seniorská prohlídka, jelikož i více čůrá.

25. 8. 2020 - Někdy je péče o našeho svěřence Žolíka náročnější, ale když pak vyjedeme na výlet a můžeme mu dopřát jet s námi a vidíme tu radost s jakou si užívá každého dne, každého zážitku, mazlení, jídla, tak víme, že to stojí za to. Je to neskutečně pozitivně naladěný pejsek, který dokáže rozdávat radost a lásku plnými hrstmi.

 

11. 4. 2020 - Žolíkovi dnes byly vyndány stehy, rány po kastraci i po operaci kýly se hezky zahojily. Ještě nás čeká kontrola za 14 dní, jelikož existuje možnost, že se kýla udělá na druhé straně u řitního otvoru, tak proto chtějí veterináři vše ještě zkontrolovat. Ouška jsou již také v pohodě, svrab vyléčen, jen je třeba je čas od času vyčistit, jelikož tam má více ušního mazu než je běžné.

3. 4. 2020 - Pro jistotu jsme s Žoldou dnes sjeli na veterinu, aby střeva zkontroloval odborník. Vše je v pořádku, nicméně jak střeva, tak svěrač jsou trochu povolená, což u ochrnutých pejsků není neobvyklé.

2. 4. 2020 - Dnes v noci nás čekal šok, jelikož pejskovi ze zadečku vyhřezla sliznice střeva o velikosti cca pinpongového míčku. Po konzultaci s veterinářem se povedlo vrátit vše na místo, kam to patří. Ufff.

31. 3. 2020 - Dnes byla Žolíkovi odoperována anální kýla a zároveň byl vykastrován.

27. 3. 2020 - Díky dalším hodným lidem jsme sehnali profi vozíček pro pejsky a Žolda na nové vozítko přesedlal opět s naprostým klidem a jako velký pohodář. 

20. 3. 2020 - Doba "koronavirová" nám trochu zkoplikovala situaci s úpravou srsti pejsků. Ale díky zapůjčení strojku od naší "dvorní psí kadeřnice" jsme ho neumělecky ostříhali a tak odstranili zacuchanou a nerozčesatelnou srst. 

17. 3. 2020 - Díky výzvě na facebookových stránkách se nám podařilo seznat již druhý den po příjmu provizorní vozíček pro Žolíka, aby se mohl pohybovat i jinak než taháním ochrnuté části těla za sebou. A jakmile jsme ho na vozíček upevnili, hned věděl co dělat a jeho radost z pohybu byla neskutečná.

16. 3. 2020 - Dnes jsme přijali 6 pejsků od majitelky, která již není schopná ze zdravotních důvodů se o pejsky starat. Žolíka jsme museli ihned vykoupat, jelikož byl velice znečištěný trusem. Ostříhali jsme největší dredy a ihned se vydali na veterinu, protože jeho stav se nám zdál žalostný - nechodící s obrovskou boulí u zadečku.

Na veterině se udělaly snad všechna základní vyšetření - klasická prohlídka, sono, rentgeny, odběry krve, stěry z uší, rozbor moči.

Závěry : Pejsek má ochrnuté zadní končetiny, není proto schopen chůze. S ochrnutím se bohužel také pojí inkontinence - v podstatě mu pořád moč odkapává. To jsou 2 zásadní problémy, které nezměníme. Dále má pejsek velkou anální kýlu, což je ta na první pohled viditelná velká boule u konečníku. Hromadí se mu tam trus, což komplikuje jeho vykonávání velké potřeby. Dále má zvětšenou prostatu, takže při plánované operaci kýly je v plánu i jeho kastrace, prozatím bude brát léky na zmenšení prostaty. Dalšími drobnostmi jsou bakterie v moči a svrab v uších - dostal ATB a pipetku na parazity, která likviduje i ušní svrab.