Jarča našla domov


fena, kříženka, cca 7-8 let, KASTROVANÁ, č. mikročipu 981020009602897

Jaruška si toho v životě už zažila dost. První 3 roky života žila v nevyhovujících podmínkách se smečkou dalších psů, pak ji "majitel" (aby se vyhnul tlaku úřadu a KVS) přestěhoval do lesa, kde celá smečka žila na volno, pobíhala po lese a strašila houbaře. Nakonec jsme ji spolu s dalšími pejsky odchytli a po dohodě s majitelem přijali k nám do péče. Po 4 měsících intenzivní a úspěšné práce na její socializaci u nás našla nový domov u mladé rodiny. Zdálo se že příběh má šťastný konec. Bohužel rodina se rozpadla, paní s dětmi je pryč a pán nemá ani čas ani sílu se o Jájisku starat. Jaruška byla neustále zavřená doma bez venčení, jakmile jsme se o situaci dozvěděli, řešili jsme to s majitelem a tak po 4,5 letech v rodině se vrátila zpět k nám. Jájinka je naprosto vzorná, čistotná, klidná veselá a velmi chytrá. Moc ráda je doma a pro celou svou „smečku“ je velká parťačka. Nedělá jí roblém svou smečku rozšiřovat o další a další členy a všechny je bude důsledně vychovávat, ale také milovat a chránit až za hrob… S pejsky, kočkami, králíky,… vychází dobře. Samozřejmě, že potřebuje vedení - páníčka který jí vysvětlí, kdo je „náš“… Je vhodná do bytu, ale uvítá i zahrádku, ale není to pejsek na ven. Za prvé na to není zvyklá a za druhé je to psí Houdini (pozn. Harry Houdini - známý eskamotér a mistr úniků). Jája zkrátka zůstává jen tam, kde je šťastná a kde chce. Pokud nemusí, rozhodně neutíká. Ale pokud se nudí a cítí se osamělá, nebo v nebezpečí, spolehlivě si najde cestu odkudkoliv. Potřebuje intezivní kontakt se svými lidmi a velmi citlivý přístup a klidné a hlavně již stabilní prostředí. Vychované, přiměřené, hravé děti jí nevadí. Je prostě báječná. Hledáme pro ní stabilní vyrovnané páníčky, nejlépe se psím kamarádem a domečkem se zahrádkou. Není to ale podmínkou.

Více fotografií naleznete zde.

9. 10. 2018 - Na Jáju se dnes usmálo štěstí a odjela s moc milou paní do Huntířova u Děčína, kterou si sama vybrala. Bude rozmazlovaným jedináčkem. Snad už je to navždy.

5. 8. 2018 - 4,5 roku se zdálo že Jarči příběh má šťastný konec. Bohužel rodina se rozpadla, paní s dětmi je pryč a pán nemá ani čas ani sílu se o pejska starat. Tak byla milá Jarča neustále zavřená doma bez venčení, jakmile jsme se o situaci dozvěděli, řešili jsme to s majitelem a tak po 4,5 letech v rodině se Jarča vrací zpět k nám.

29. 1. 2014 - Jaruška dnes po dlouhé době u nás v péči konečně našla svůj vysněný domov a odjela k mladé rodině s dětmi do Jindřichova Hradce.

19. 11. 2013 - Jaruška dnes byla na vyndání stehů a byla naočkována.

7. 11. 2013 - Jaruška byla dnes vykastrována.

28. 10. 2013 - V úterý dopoledne (22. 10. 2013) nám utekla Jaruška, přesto že posledních pár dní dělala velké pokroky v důvěře k nám, lidem. Viděl jí jen náš soused a to jen na zlomek vteřiny, takže nám ani nebyl schopný říct směr. Díky ohlasům hodných lidí na fb i po telefonu se k nám ve středu dostala informace že Jája byla viděna v Soběslavi (cca 20 km od nás) po hovoru se Soběslavskou policií jsem zjistila že Jarušku opravdu odchytili, ale že už jim zase utekla… Vzdálenost jakou naše zlatíčko urazilo za takovou chvilku nás docela vyděsila tak jsme obvolali všechny policejní stanice a úřady v blízkém i širokém okolí. V pátek mi volal pán od nás, že jí viděl ve vedlejší obci, ale že se nedala chytit. V sobotu nám psali další hodní lidé na fb že jí viděli vyplašenou a zmatenou u dálnice ( to nás teda nepotěšilo vůbec). V neděli volala paní že jí viděla v Dlouhé Lhotě (zpátky k Soběslavi) a že se nedala chytit... (na každou výzvu jsme jeli obhlídnout okolí :-/) ale vždy bezúspěšně…no a dneska ráno (v pondělí) mi volali policajti ze Soběslavi že už je tam zase, ale že už k nim nejde ani na salám... tak jsem vyrazila. Jája jak mě viděla, tak hned přiběhla (no přiběhla je nadnesený výraz, chudák sotva motala nohama), ale chytit se nedala. Piškot si z ruky vzala, salámek taky ale jinak nic.. no aspoň za mnou všude chodila, tak jsem jí odvedla za Soběslav na takovou louku do klidu a tam jsme spolu seděli na louce asi hodinu, pak už se nechala i pohladit, ale chytit pořád ne. Už jsem byla zoufalá ale odhodlaná jí tam nenechat. Nakonec jsem volala přítele který hned přijel i s naším pesanem Joem, a Jája jak ho viděla tak si začali hrát a pak Joe přiběhl ke mně a ona s ním a vůbec jí nedošlo že už jí držím...Po malém boji jsme nandali kšírky a pořádně upevnili vodítko, ale k autu už šla s jistotou a dokonce si i naskočila sama. Teď je vykoupaná, napapkaná a chrupe na gauči v hromadě dek. Co jsme přijeli chová se úplně jinak. Přijde se nechat pohladit i sama už se tak neleká (jen někdy), hraje si s Joem a s Sheron, dokonce vrtí ocáskem, honila míček, olizovala mi ruku a nos a vyskočila si ke mně na gauč... doufám že jí to vydrží a že nám zase nezdrhne, protože to už bych asi nepřežila. Ten strach a výčitky jsou hrozivý. Ještě jednou děkujeme všem, kteří sdíleli naše výzvy, nebylo jim zatěžko napsat nebo zavolat jakoukoliv informaci a kteří nám pomohli rozvěsit letáky...

22. 10. 2013 - I přesto že posledních pár dní dělala velké pokroky v důvěře k nám, lidem, tak v okamžiku, kdy zůstala doma sama, našla skulinu, kudy se dostala z domu ven a utekla.

18. 10. 2013 - Jarča byla přesunuta do domácího depozita.

23. 9. 2013 - Jarča je nedůvěřivá ale dělá pokroky. S ostatními pejsky vychází dobře.

20. 9. 2013 - Do naší péče byla přijata mladá fenka, která spolu s dalšími 11 pejsky žila v lese, neboť majitel byl se všemi svými psy vykázán z původního bydliště. Dosud žila jen se smečkou psů, která všechny cizí lidi hned vyštěkala a nikoho k sobě nepustila. Jarču jsme museli odchytávat na odchytovou tyč, neboť ani sám majitel ji nebyl schopen chytit. Její odchyt byl velmi problematický a stresující jak pro nás, tak pro ni. 

A jak jsme se o Jarče a jeho smečce dozvěděli a co předcházelo jeho příjmu?

O pomoc nás oslovila slečna, která čas od času jezdí do obce Počátky. Zde se od místních lidí dozvěděla o přemnožených psech v nevyhovujících podmínkách a jelikož je zdaleka, poprosila nás o pomoc těmto psům. Od veterinářů a lidí z okolí jsme sbírali informace, abychom se k pánovi dopátrali. Nakonec jsme byli odkázáni na obecní úřad Počátky, že prý situaci již řešili. Zde jsme se od pána z odboru životního prostředí dozvěděli, že případ řešila již Krajská veterinární správa Pelhřimov, ale že pejsci nejsou dle zákona týraní, pouze žijí v nevyhovujících podmínkách, takže byl majiteli uložen zákaz chovu psů v tomto objektu v Počátkách. Majitel pejsky tedy přestěhoval do jiné obce ke srubu v lese a tím se zdála věc pro všechny vyřešená. Pejsci ale pobíhají volně po lese a kolemjdoucí lidé se jich bojí, takže se případ znovu otevírá. Dále nás pán odkázal na Městský úřad v Pelhřimově, který se celou věcí také zabývá a co je důležité, má kontakt na majitele pejsků. Bohužel tento kontakt nám nemohl být předán a tak alespoň úředníci kontaktovali majitele psů a předali mu kontakty na nás s tím, že mu pomůžeme nepříznivou situaci s pejsky vyřešit.

Majitel pejsků se nám opravdu ozval a domluvili jsme se na naší pomoci. Většinu pejsků přijmeme do své péče. Stará fenka a agresivnější pes majiteli budou ponecháni s tím, že budou oba vykastrováni. 

Soupis pejsků:
1 starší fenka - údajně kastrovaná (ověříme), bude majiteli ponechána
1 agresivní pes - bude majiteli ponechán
1 fena s 5 asi 14 denními štěňaty - byla přijata do péče Cibela o.s. - Rozárka a štěňátka Andělka, Sam, Ricky, Fredd, Jim
2 štěňata narozená v květnu 2013 - přijata do péče Cibela o.s. - Tramy a Fram
1 bázlivá fena - přijata do péče Cibela o.s. - Jarča
1 pes - přijat do péče Cibela o.s. - Duno